9. aprill 2016

Tartu Kevade avapäeval säras Silver Hein

Silver Hein ujus võistluste avapäeval
uue Eesti juunioride rekordi
Täna algas Tartus Aura ujulas juba 11. korda toimuv rahvusvaheline ujumisvõistlus Tartu Kevad. Võistlustel osaleb 381 ujujat neljast erinevast riigist. Kohal on ka mitmed Eesti tipud, kes valmistuvad Euroopa meistrivõistlusteks mis toimuvad veidi enam kui kuu aja pärast Londonis.

Avapäeval olid kavas 50 m ja 200 m vabaltujumine. 50 m  ja 200 m rinnuliujumine. Lisaks veel 100 m liblikujumine, 100 m seliliujumine ja 200 m kompleksujumine. Kõikidest aladest põhjalik ülevaade on allpool:

50 m vabaltujumine

Võistlus algas kohe väga huvitava meeste duelliga. Stardis oli Eesti kroolisprindi viimaste aastate valitseja Pjotr Degtjarjov ja viimastel nädalatel liblikujumises Eesti rekordeid purustanud Kregor Zirk. Seekord võttis vanem konkurent Degtjarjov oma finišeerides ajaga 23.44, mis on tema hooaja tippmark ning Eesti hooaja edetabeli kõige kiirem aeg. Koduseinte vahel võistelnud Zirk lõpetas vaid 3 sajandikku hiljem ajaga 23.47. Selle ajaga püstitas ta uue isikliku rekordi. Ka heitlus kolmandale kohale oli väga põnev. 3.-5. koht mahtus vaid 14 sajandikku sisse. Pronksmedali sai seekord kaela Karl Johann Luht, kes jäi isiklikust rekordist 7 sajandikku kaugusele saades kirja 23.88.

1. Pjotr Degtjarjov - 23.44
2. Kregor Zirk - 23.47
3. Karl Johann Luht - 23.88

Naiste 50 m vabaltujumine oli samuti äärmiselt põnev. Hiljuti Slovakkias 100 m vabaltujumises uue juunioride rekordi ujunud Kertu Ly Alnek alistas esmakordselt 50 m vabaltujumises Tess Grossmanni. Alnek sai kroolipsrindis kirja aja 26.45, mis on tema uus isiklik rekord. Juunioride rekordist, mis kuulub Katriin Kersa nimele, jäi puudu vaid 13 sajandikku. Teisena lõpetanud Grossmann sai kirja tulemuse 26.63. Siiski tuleb mainida fakti, et Grossmann naases alles eile Itaaliast treeninglaagrist ning tema tegelikku kiirust saame näha 2 nädala pärast toimuval Balti Matšil. Päeva kolmanda aja sai kirja Kertu Kaare, kes tuli võitjaks noorte klassis. Orca klubi esindav Kaare ujus uue isikliku rekordi ligi poole sekundiga saades tulemuseks 27.26.

1. Kertu Ly Alnek - 26.45
2. Tess Grossmann - 26.63
3. Ilona Maide - 27.77
(Kertu Kaare - 27.26)

100 m seliliujumine

Seliliujuja Endri Vinter
Meeste 100 m seliliujumise võit rändas Lätimaale. Võitjaks ujus ennast Pavel Vilcans ajaga 58.09. Isiklikust rekordist jäi Vilcans kaugele kuna eelmisel aastal läbis ta selle distantsi ajaga 56.63. Ülejäänud poodiumi kohad kuulusid siiski eestlastele. Endri Vinter ujus ennast hõbedale uue hooaja tippmargiga 58.54. Pronksmedali napsas endale Andrei Gussev tulemusega 59.21. Mõlemad eestlased stardivad ka maikuus toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel. Eraldi tasub kindlasti välja tuua ka Kardo Ploomipuu tulemuse 1.03.85. Mis on hea märk, et mees on varsti algavateks Paraujumise EM-iks heas vormis.

1. Pavels Vilcans - 58.09
2. Endri Vinter - 58.54
3. Andrei Gussev - 59.21

Naiste 100 m seliliujumine toimus TOP-i õdede Seppade puudumisel. Võitjaks ujus ennast Venemaa sportlane Dana Petkova, kes tulises duellis alistas eestlanna Veronika Olemi. Ajad vastavalt 1.05.34 ja 1.05.69. Olem ujus ka ülivõimsa isikliku rekordi, enne seda võistlust oli tema parim tulemus 1.08.24. Lisaks täitis Olem ka Euroopa juunioride meistrivõistluste A-normatiivi. Pronksmedali sai kaela Leedu ujuja Meda Kulbaciauskaite ajaga 1.08.05.

1. Dana Petkova - 1.05.34
2. Veronika Olem - 1.05.69
3. Meda Kulbaciauskaite - 1.08.05

50 m rinnuliujumine

Meeste 50 m rinnuliujumine oli samuti oodatult põnev. Filipp Provorkov suutis taaskord võtta võidu nagu ta tegi seda ka Eesti karikavõistlustel. Kuigi seekord ei olnud aeg nii hea. Provorkov tuli võitjaks tulemusega 29.33. Eesti hooaja edetabeli liidri tulemus kuulub Provorkovile ajaga 28.85, mille ta ujus Eesti karikavõistlustel. Võitja kannul lõpetas teisena Martti Aljand ajaga 29.41. Hooaja tippmark on Aljandil Slovakkias Žilinas ujutud 29.28. Pronksmedali väärilise esituse tegi Venemaa ujuja Vladislav Finochenko, kes sai kirja tulemuse 29.71. Üllatav oli, et Martin Allikvee lõpetas alles viiendana ning ajaga 30.19. Tema ees lõpetas aga 50 m vabaltujumise võitnud Pjotr Degtjarjov ajaga 29.99.

1. Filipp Provorkov - 29.33
2. Martti Aljand - 29.41
3. Vladislav Finochenko - 29.71

Naiste 50 m rinnuliujumise võit läks Maria Romanjukile kuid mitte nii kindlalt nagu võis arvata. Romanjuk lõpetas ajaga 33.95. Kuu aega tagasi Eesti karikavõistlustel oli tema aeg 33.32. Romanjuk on üks paljudest ujujatest, kes veetis enamus märtsikuust Slovakkia treeninglaagris. Kindlasti on väsimus veel sees ning parimad tulemused on alles ees sellel hooajal. Romanjuki isiklik rekord 50 m rinnuliujumises on aga 32.23. Eestlanna järel lõpetasid kaks leedulannat Dovile Mikoliunaite ja Evita Mudenaite aegadega vastavalt 34.16 ja 34.18.

1. Maria Romanjuk - 33.95
2. Dovile Mikoliunaite - 34.16
3. Evita Mudenaite - 34.18

100 m liblikujumine

Daniel Zaitsev
Meeste 100 m liblikujumise võitis Daniel Zaitsev, kes läbis distantsi ajaga 56.33. Kuu aega tagasi toimunud Eesti karikavõistlustel oli tema aeg 56.20. Huvitav Zaitsevi ujumis puhul oli tema ujumistaktika kuna ta ujus praktiliselt mõlemad pooled sama kiiresti. Ta alustas ajaga 28.00 ja lõpetas 28.33'ga. Teisena lõpetanud Sander Paavo sai kirja ajaks 57.63, mis on ka tema uus isiklik rekord. Pronksmedali sai kaela Arkadi Kalinovski tulemusega 58.11.

1. Daniel Zaitsev - 56.33
2. Sander Paavo - 57.63
3. Arkadi Kalinovski - 58.11

Naiste 100 m liblikujumises oli esikolmik vaid 22 sajandiku sees. Võitjana väljus ujumisest Venemaa ujuja Marina Medzakovskaja ajaga 1.06.38. Tema järel finišeerisid Laura Tolmats tulemusega 1.06.52 ja Ilona Maide ajaga 1.06.60. Stardist puudus Eesti noorte- ja juunioride rekordiomanik Margaret Markvardt kes hetkel viibib treeninglaagris Lõuna-Aafrika Vabariigis.

1. Marina Medzakovskaja - 1.06.38
2. Laura Tolmats - 1.06.52
3. Ilona Maide - 1.06.60

200 m kompleksujumine

Meeste 200 m kompleksujumises oli stardis ka Martti Aljand, kellest sai nendel võistlustel esimene ujuja kes võitnud kaks medalit. Taaskord hõbemedali kaela saanud Aljand läbis distantsi ajaga 2.10.85. Võitjaks tuli aga leedulane Erikas Kapocius ajaga 2.09.27. Pronksmedali väärilise soorituse tegi Venemaa ujuja Vladislav Finochenko, kes sai kirja ajaks 2.14.30. Kindlasti oleks sellele alale värvi lisanud Eesti rekordimees Martin Liivamägi, kes hetkel treenib USA-s Californias ning naaseb kodumaale 14. aprillil.

1. Erikas Kapocius - 2.09.27
2. Martti Aljand - 2.10.85
3. Vladislav Finochenko - 2.14.30

Naiste 200 m kompleksujumises napsas endale nende võistluste teise esikoha 100 m seliliujumise võitja Dana Petkova. Venemaa ujuja oli ülekaalukalt parim ajaga 2.21.56. Temale järgnes Briisi ujuja Melissa Priidel tulemusega 2.28.68, kes ujus ka uue isikliku rekordi 5-sekundiga. Pronksmedalil oli taas Venemaa ujuja Anastasia Fursova ajaga 2.30.59.

1. Dana Petkova - 2.21.56
2. Melissa Priidel - 2.28.68
3. Anastasia Fursova - 2.30.59

200 m vabaltujumine

Meeste 200 m vabaltujumises oli stardis Kregor Zirk ning konkurentidele alates esimesest meetrist ta sõnaõigust ei andnud. Zirk läbis distantsi tulemusega 1.52.80, mis tähistab ka uut võistluste rekordit. Enda hooaja tippmargile jäi 16-aastane tartlane alla vaid 55 sajandikuga. Hõbedale ujus ennast Karl Johann Luht ajaga 1.56.18. Kui 50 m vabaltujumises jäi Luhtil isiklikust puudu 7 sajandikku siis seekord jäi tippmargist puudu 13 sajandikku. Pronksile ujus ennast Mihhail Stseglov ajaga 1.58.37.

1. Kregor Zirk - 1.52.80
2. Karl Johann Luht - 1.56.18
3. Mihhail Stseglov - 1.58.37

Alnek võitis avapäeval kaks ala
Naiste 200 m vabaltujumine oli taas Kertu Ly Alneki pärusmaa. Neiu läbis distantsi ajaga 2.07.40 ning oli ülekaalukalt parim. Eesti hooaja tippmark on samuti Alneki nimel ning see on 2.05.96 ja ujutud 2 nädalat tagasi Žilinas. Teisena lõpetas Kertu Kaare kes ujus uue isikliku rekordi ajaga 2.13.05. Kolmanda koha pälvis Anette Hallik ajaga 2.13.44.

1. Kertu Ly Alnek - 2.07.40
2. Kertu Kaare - 2.13.05
3. Anette Hallik - 2.13.44

200 m rinnuliujumine

Meeste 200 m rinnuliujumises oli stardis Eesti rekordimees Martin Allikvee, kes pidi ajaga 2.22.73 leppima alles kolmanda kohaga. Võitjaks tuli uue võistluste rekordiga venelane Vladislav Finochenko ajaga 2.18.27. Suurepärase esitusega sai hakkama Silver Hein, kes ujus uue Eesti juunioride rekordi ajaga 2.19.13. Ta parandas enda kuu vanust rekordit lausa rohkem kui 3 sekundiga. Lisaks täitis Hein ka Euroopa meistrivõistluste B-normatiivi (2.19.14).

1. Vladislav Finochenko - 2.18.27
2. Silver Hein - 2.19.14
3. Martin Allikvee - 2.22.73

Avapäeva viimasel alal, naiste 200 m rinnuliujumises, võidutses Maria Romanjuk. Neiu läbis distantsi ajaga 2.39.07, mis andis talle ülekaaluka võidu. Lisaks on tema aeg ka uus Eesti hooaja tippmark. Hõbemedalil lõpetas Ekaterina Vertjagina tulemusega 2.45.39. Pronksmedali võitis venelanna Marina Medzakovskaja ajaga 2.46.77.

1. Maria Romanjuk - 2.39.07
2. Ekaterina Vertjagina - 2.45.39
3. Marina Medzakovskaja - 2.46.77

Avapäeval hoolitses võistluste parima tulemuse eest venelane Vladislav Finochenko, kes 200 m rinnuliujumise alavõidu eest saavutas 775 FINA punkti. Avapäeva paremuselt teine tulemus oli samuti 200 m rinnuliujumise distantsilt, kui Silver Hein ujus uue juunioride rekordi ning saavutas 760 FINA punkti. Kolmas tulemus kuulub Kregor Zirk'ile ning tema võidutulemus 200 m vabaltujumises andis 739 FINA punkti. Naistest tegi avapäeva parima tulemuse 50 m vabaltujumise võitnud Kertu Ly Alnek, kes saavutas 722 FINA punkti.

Homme jätkuvad võistlused kell 10:00.